Ha árkokon túlmenően kommunikálsz, kicsinálnak

Vagyis hát ki akarnak, mert Hontnak aztán tehetnek egy szívességet, mindegy.

Az egykori szellemes, polgárpukkasztó gondolatok mára visszaszorultak egy zsugorodó közegbe.
Vannak olyan publicisták, akik úgy öregszenek, mint a jó bor. Meglévő stílusuk védjegyükké válik, és annak folytonos megléte nem az önismétlés látszatát kelti, hanem a megbízhatóságét. Végül is minden író egész életében ugyanazt a könyvet írja. Szeretünk visszatérni ezekhez a publicistákhoz, mert pontosan tudjuk, mit kapunk.
A jobboldalon bőven akadnak remek tollú közírók – itt, a Mandinernél is. Ugyanakkor – szerintem – alig vagy egyáltalán nincs a jelennek egy Lovas Istvánja, aki egyszerre áll – többekkel megosztva – a stiláris csúcson, ugyanakkor annyira el is üt a többiektől, és párját ritkítja, mint Füst Milán a Nyugatban.
Ha a sokszínűség éppen elmondható a baloldali közegről is, de a minőségi magasságok már aligha. És ez az egész bevezető a minapi Para-Kovács Imre-cikk kapcsán jutott eszembe.
Volt egy időszak, amikor Para-Kovács – csakúgy, mint Tóta W. és ezt fölösleges lenne tőlük eltagadni – szórakoztató volt. Nyilvánvalóan egy szavukkal sem lehetett egyetérteni, no de TGM szavaival se most, se húsz éve nem értett egyet az egyszeri jobboldali ember, ettől még valódi örömet jelent elolvasni a friss publicisztikáit.
Amíg a baloldali világnézet egyeduralkodó volt, teljes nyugalomban, a mainstream kellős közepén játszhatták a punkot. Aztán 2010 után kipukkadt a lufi, és a korábbi lázadozásról is kiderült, hogy csak konzumérzület, amit pont annyira lehet komolyan venni, mint az egykori Heti Hetes kiegyensúlyozott poénjait.
Tóta W. és Para-Kovács megkeseredett, erőből vagdalkozó versenyző lett, akiknek az ihlete úgy tűnt el, mint az MSZP nagypártisága, és manapság már csak akkor tudnak bekerülni a köztudatba, ha valami nyilvánvaló szamárságot mondanak, amiről talán saját maguk is tudják, hogy az.
Mint Para-Kovács minapi írása, tudják, a dögkutas. Ez egy orbitális nagy butaság, de Istenem, nagy úr a figyelemhiány. És amikor már ilyeneket kell produkálni a pár percnyi fősodor újbóli megtapasztalásához, az egyszerre szomorú és sokatmondó.
Jó páran járnak ezen az úton. Nehéz szembesülni azzal, hogy az egykori szellemes, polgárpukkasztó gondolatok mára visszaszorultak egy zsugorodó közegbe – a választók többségére pedig végképp nincs semmi hatással már az, amit és ahogy írnak.
Nem kell tehát dühöngeni a friss produktumokon. Mementói ezek annak, hogy egykoron kik fújták a passzátszelet. És azt is értjük, hogy ma már miért nem ők teszik.